9 tydzień ciąży

9 tydzień ciąży oznacza często pierwsze zmiany w Twoim wyglądzie zewnętrznym – zaczynają powiększać się piersi. Twoje maleństwo zaś nadal rozwija się bardzo szybko, o tempie zmian może świadczyć choćby fakt, że średnio co minutę przybywa mu 100 tysięcy komórek nerwowych w mózgu – w Twoim brzuchu rozwija się mały spryciarz! Dzięki tworzącym się połączeniom pomiędzy formującymi się mięśniami i układem nerwowym dziecko zaczyna wykonywać pierwsze ruchy – już za parę tygodni będziesz w stanie je wyczuć.

Objawy u matki – 9 tydzień ciąży

9 tydzień ciąży to kolejny etap tak zwanego I trymestru ciąży. Obejmuje on swoim zakresem czas od 1 do 13 tygodnia ciąży. Do wszelkich dolegliwości, jakie do tej pory odczuwałaś, mogą dołączyć nowe. Są nimi: duszności i krwawienie z nosa. Dlatego też warto, byś zadbała o lepsze nawilżenie Twojego mieszkania. Zadbaj także o to, by częściej przebywać na świeżym powietrzu. Teraz dotlenianie Twego organizmu jest szczególnie ważne zarówno dla Ciebie jak i dla dziecka. Pamiętaj również o tym, by mniej się denerwować. Uważaj też na to, co mówisz i jakie emocje Ci towarzyszą. Dlaczego to takie ważne? ponieważ, Twoje maleństwo zaczyna reagować na Twoje samopoczucie. Na tym etapie, możesz czuć się również bardziej zmęczona.

9 tydzień ciąży to także okres, w którym możesz odczuć, że przybierasz na wadze. Jest to związane ze zwiększonym apetytem powodowanym sporymi zmianami w organizmie. Do końca tego trymestru czyli do 13 tygodnia, możesz przytyć około 2 kilogramów. Od 14 do 27 tygodnia ciąży możesz przytyć nawet do 5 kilogramów a od 28 do 40 tygodnia ciąży przybędzie Ci około 4,5 kg. Na Twoim brzuchu i nogach, mogą pojawić się bardziej widoczne naczynia krwionośne, co jest związane z bardziej intensywną pracą układu krwionośnego. A jak zmienia się Twoje dziecko w tym czasie?

Rozwój dziecka – 9 tydzień ciąży

Otóż dla Twojego malucha 9 tydzień ciąży to okres, w którym, wykształcone do tej pory narządy wewnętrzne, rozwijają się dalej i dojrzewają.  Pozostały czas ciąży, będzie sprzyjał temu procesowi. Twoje maleństwo ma wciąż bardzo przezroczystą skórę. Widać przez nią ukształtowane narządy wewnętrzne. W kolejnym, 10 tygodniu ciąży, pojawi się na niej delikatny meszek a przez następne tygodnie, będzie stawała się ona coraz mniej przezroczysta. Ciało Twojego malucha, wydłuża się i przyjmuje coraz bardziej wyprostowaną postać. Relatywnie większa do całego tułowia głowa maleństwa, unosi się delikatnie do góry. W intensywnie rozwijającym się mózgu kształtują się ośrodki odpowiedzialne za podstawowe funkcje życiowe (m.in. oddychanie). Coraz wyraźniej wykształca się twarz dziecka czyli nosek, wargi i policzki malucha, nabierają bardziej wyrazistego kształtu. Gdy kończy się dziewiąty tydzień ciąży dziecko ma już około 3 cm długości.

O czym należy pamiętać w dziewiątym tygodniu ciąży?

U wielu kobiet 9 tydzień ciąży to okres w którym zaczynają powiększać się piersi. W takim przypadku powinnaś wybrać się na zakupy i zaopatrzyć w bieliznę zapobiegającą uciskowi – może to prowadzić do zatkania przewodów mlecznych. Nie przesadzaj jednak z ilością nowych staników – rozmiar biustu będzie się jeszcze prawdopodobnie zmieniał w trakcie ciąży a po niej, najprawdopodobniej powróci do swojej naturalnej wielkości.

You may also like...