39 tydzień ciąży

Oczekiwanie na poród wypełniają fantazje. Jaki będzie nasz maluch, do kogo będzie podobny, z kogo będzie brał przykład. Obecnie prawie wszystkie mamy znają już płeć maluchów i nazywają je wybranymi imionami. Wśród fantazji często pojawia się kolor oczu. Warto pamiętać, że dziecko które urodzi się z brązowymi tęczówkami, najprawdopodobniej będzie miało taki kolor oczu. Tęczówki szare lub niebieskie nie dają takiej pewności. Mogą zmieniać swój kolor do dziewiątego miesiąca życia. Związane jest to z ilością pigmentu, który zwiększa się po urodzeniu. Oczy nie staną się jaśniejsze lub bardziej niebieskie, ale zawsze mogą ściemnieć.

Objawy 39. tygodnia ciąży

Fantazjowanie o dziecku stanowi miłą przeciwwagę dla trudów codziennego życia. Ostatnie dni ciąży są trudne. Ociężałe ciało, nad którym trudno zapanować wydaje się nienaturalnie obce. Pojawia się strach i niepewność. W głowie kłębią się pytania o zdrowie dziecka, o własną odporność. Wiele kobiet niepokoi się, czy da sobie radę w nowym życiu. Wiele boi się nieznanego. Lęk budzi poród oraz nieznane, które czeka tuż po nim. Mijają dni, które wloką się w nieskończoność. Wiele kobiet wspomina, że 39. tydzień ciąży należał do najdłuższych tygodni w ich życiu. Trudno znaleźć sobie odpowiednią pozycję, bolą nogi, bolą plecy. Poród może rozpocząć się w każdej chwili.

39. tydzień rozwoju dziecka

Mózg dziecka rozwija się i będzie się z taką samą intensywnością rozwijał do trzeciego roku życia. W 39. tygodniu dziecko coraz łapczywiej kolekcjonuje impulsy i bodźce. Jego wzrok, słuch dotyk i inne zmysły zapisują w pamięci wrażenia, do których będzie odwoływało się w czasie dzieciństwa. Organizm bobasa nadal zaopatruje się w przeciwciała, pobierając je z ustroju mamy. Smółka w jelitach czeka na możliwość oczyszczenia. Organizm malucha jest już gotowy do porodu i osiąga swoją docelową wagę oraz wzrost.

O czym trzeba pamiętać w 39. tygodniu ciąży?

Przezorne mamy pamiętają o wszystkim. Szpitalna wyprawka jest przyszykowana, niezbędne dokumenty posegregowane i gotowe do użycia. Wszystkie myśli krążą wokół jednego pytania. Czy już się zaczęło, czy jeszcze jest czas. W 39. tygodniu ciąży trzeba pamiętać o tym, że nikt nie wie dokładnie, który tak naprawdę tydzień ciąży się kończy.

You may also like...