36 tydzień ciąży

Kobiety oczekujące bliźniaków powinny szykować się do porodu. Ciąże mnogie zazwyczaj rozwiązują się właśnie w tym tygodniu. Mamy oczekujące na jedno dziecko muszą jeszcze chwilkę poczekać, chociaż nie jest im łatwo. Coraz trudniej jest się poruszać, bowiem środek ciężkości przesuwa się do przodu, a stawy są rozluźnione poprzez hormony ciążowe. Część kobiet odczuwa zgagę i ma trudności w oddychaniu na skutek nacisku na płuca i żołądek. Częste stają się wizyty w toalecie na skutek nacisku na pęcherz. Poród jest już bardzo blisko.

Zmiany w organizmie matki w 36. tygodniu ciąży

Trzeci trymestr ciąży przynosi zwiększenie wagi. Przyszłe mamy przybierają około 5 kilogramów. Warto jednak pamiętać, że macica jest w 36.tygodniu ciąży tysiąc razy większa niż przed zajściem w ciążę. Kobiety powinny prowadzić bardzo oszczędny tryb życia, bowiem wysiłek może przyspieszyć poród. Dziecko jest w pełni ukształtowane, ale wykorzystuje ostatnie dni na uzupełnienie zapasów wapnia i innych składników odżywczych. Nie należy skracać czasu, który jest wykorzystywany na „ładowanie akumulatorów”.

36. tydzień rozwoju dziecka

Narządy wewnętrzne malucha są otoczone brązową tkanką tłuszczową, której zadaniem jest dostarczenie ciepła. Pod skórą gromadzi się biały tłuszcz, który ma utrzymać ciepło w organizmie. Dziecko pije płyn owodniowy, w którym znajduje się meszek i maź płodowa. Połknięte substancje osadzają się w jelitach, skąd są wydalane w postaci smółki. Niekiedy do wydalenia smółki może dochodzić po narodzinach. Główka dziecka zaczyna kierować się do kanału rodnego, a dno macicy zaczyna się obniżać. Około 36. tygodnia życia płodowego dziecko waży około 2800 gramów i mierzy około 46 centymetrów.

Warto mieć na uwadze w 36. tygodniu ciąży

Ponieważ poród może nastąpić w każdej chwili, to warto przygotować się do szpitala. Odpowiednie dokumenty powinny być pod ręką. Warto spakować szlafrok, kilka nocnych koszul oraz przybory toaletowe. Kiedy zacznie się poród, nikt nie będzie miał głowy do szukania wszystkich potrzebnych rzeczy. Lepiej też nie pozostawiać decyzji w tym względzie swojemu partnerowi.

You may also like...