35 tydzień ciąży

Wiele kobiet zastanawia się, czy możliwe jest samodzielne wyliczenie terminu porodu. Zasady są proste. Kobiety, których cykle były regularne i wynosiły 28 dni powinny dodać do daty ostatniej miesiączki 9 miesięcy i 7 dni. Jeżeli cykle były innej długości, to zmienia się proporcjonalnie liczba dodawanych dni. W przypadku cykli 30-dniowych dodać należy 9 miesięcy i 9 dni, a cykle 25-dniowe wymagają doliczenia 9 miesięcy i 4 dni. Warto jednak mieć na uwadze, że 75 procent kobiet ma cykle nieregularne, które nie pozwalają na samodzielne wyliczenie daty porodu. Badanie USG wykonane w pierwszym trymestrze ciąży daje możliwość określenia daty porodu z dokładnością do tygodnia.

35. tydzień mojej ciąży

Ciąża wiąże się z częstymi wizytami w gabinecie ginekologicznym. W ostatnich tygodniach wizyt jest więcej. Lekarz sprawdza, czy nie doszło do rozwarcia szyjki macicy oraz określa położenie dziecka na podstawie badania USG. Niektóre kobiety w okolicach 35. tygodnia ciąży uskarżają się na mrowienie w dole brzucha lub pojawiający się tam ucisk. Jest to związane z naciskiem dziecka na dolny odcinek miednicy, co potęguje uczucie ciężkości. Pojawiać się mogą również trudności w oddychaniu.

35. tydzień ciąży a rozwój dziecka

Dziecko przeważnie śpi, rośnie i przybiera na wadze. Dziennie jest cięższe o 14 gramów. Naukowcy określili, że dorośli śnią przez czwartą część snu. Maluchom w ostatnich tygodniach ciąży marzenia senne zajmują 60 procent czasu. Śnią im się dźwięki, dotyk, ruch. Obrazy jeszcze się nie pojawiają. Dziecko w 35. tygodniu ciąży waży ponad dwa i pół kilograma, a mierzy około 45 centymetrów. Jego organizm intensywnie gromadzi żelazo. Ciągle rozwijają się płuca, które mogłyby już podjąć próbę oddychania powietrzem. Nerki wydalają w ciągu doby około pół litra moczu, który jest filtrowany przez łożysko i przesyłany do nerek mamy.

O czym trzeba pamiętać w 35. tygodniu ciąży?

Można porzucić obawy związane z donoszeniem ciąży. 99 procent dzieci urodzonych w 35. tygodniu ciąży jest w stanie spokojnie funkcjonować poza bezpiecznym brzuchem mamy. Większość z nich nie ma poważniejszych problemów zdrowotnych.

You may also like...