24 tydzień ciąży

25.09.2013 przez admin

24 tydzień ciąży to okres, w którym mogą pojawić się nowe, nieznane Ci do tej pory objawy. Należą do nich między innymi, bardzo delikatne skurcze. Na tym etapie, powinnaś zrobić też badanie, które wyeliminuje ryzyko wystąpienia u Ciebie cukrzycy. W tym samym czasie, zmienia się również znacznie wygląd Twojego dziecka. Jego mózg jest już bardzo dobrze uformowany. Zachodzą też znaczne zmiany w zachowaniu malucha i nabiera on nowych, nie znanych mu dotąd umiejętności. Ponadto przybiera on także na wadze, czego oznaką może być u Ciebie częstsze i szybsze męczenie się.

Objawy u matki w 24. tygodniu ciąży

24 tydzień ciąży to ten etap, na którym mogą pojawić się u Ciebie pierwsze skurcze macicy. Co prawda, są one zazwyczaj dość delikatne. Ich pojawianie się, świadczy o tym, że Twoja macica „ćwiczy” i przygotowuje się do porodu. Jeśli w tym okresie czasu, uprawiasz seks, możesz zauważyć, że po stosunku Twój brzuch stanie się twardy i napięty. Nie martw się tym. Jest to, bowiem naturalna reakcja na uwolnienie w czasie orgazmu oksytocyny, która powoduje takie właśnie objawy. 24 tydzień ciąży to także bardzo subtelne doznanie, jakim jest rozpoznawanie rytmu snu i czuwania u Twojego malca. Jest on nieco inny niż Twój, ale jeśli tylko odpowiednio o siebie zadbasz, z pewnością dojdziecie do porozumienia. Dobrze, jeśli w tym tygodniu, zrobisz sobie badanie poziomu glukozy we krwi. Pozwoli ono na uniknięcie przykrych następstw. Unikaj w tym czasie stresu i gwałtownych emocji, gdyż mogą one wywołać przedwczesny poród. Co prawda maluch ma już większe szanse na przetrwanie, ale nie warto prowokować takiego obrotu sprawy.

24. tydzień ciąży a rozwój dziecka

Czy pamiętasz, jak jeszcze 10 tygodni temu czyli około 15 tygodnia ciąży, skóra Twojego dziecka była cienka i przezroczysta? Z czasem pokrył ją delikatny meszek. 24 tydzień ciąży przynosi w tej kwestii, kolejne znaczące zmiany. Otóż, skóra dziecka, przestaje być już jedynie cienką powłoczką, gdyż tworzy się pod nią tkanka tłuszczowa. Powoduje to, że maluch zaczyna się zaokrąglać. W tym czasie jego kręgosłup staje się o wiele silniejszy i już całkiem dobrze podtrzymuje ciało maleństwa. 24 tydzień ciąży to także ten okres, w którym malec, opanowuje już umiejętność oddychania. Nie wdycha jednak powietrza a płyn owodniowy. Gdyby nastąpił przedwczesny poród, to jego szanse przetrwania, wzrastają aż do 80% (!). Teraz Twoje dziecko ma już 21 cm oraz waży około 650 g i szybko przybiera na wadze. Nie może, więc już tak bardzo swobodnie się poruszać, mimo to, ciągle ćwiczy swoją sprawność fizyczną, co możesz odczuwać o wiele intensywniej niż do tej pory. 24 tydzień ciąży to również taki czas, w którym Twoje dziecko, staje się o wiele bardziej wrażliwe na dźwiękioraz na Twoje stany emocjonalne. Można powiedzieć, że przekształca się ono w swego rodzaju bardzo czuły radar. Staraj się, więc, mówić jak najwięcej do swojego dziecka, ale tylko spokojnym i łagodnym tonem.

24 tydzien ciazy USG

Obraz USG płodu w 24. tygodniu ciąży

O czym pamiętać w 24 tygodniu ciąży?

Warto zacząć robić zdjęcia przyszłej mamy w tym szczególnym okresie. Część kobiet nie czuje się szczególnie komfortowo będąc fotografowaną w zaawansowanej ciąży jednak zawsze oglądanie takich zdjęć z perspektywy czasu sprawia ogromną przyjemność.


Powyżej zapis wideo badania USG dziecka w dwudziestym czwartym tygodniu ciąży.