Co przynosi 24 tydzień ciąży?

Dwudziesty czwarty tydzień ciąży to okres, w którym mogą pojawić się nowe, nieznane Ci do tej pory objawy. Należą do nich między innymi, bardzo delikatne skurcze. Na tym etapie, powinnaś zrobić też badanie, które wyeliminuje ryzyko wystąpienia u Ciebie cukrzycy. W tym samym czasie, zmienia się również znacznie wygląd Twojego dziecka. Jego mózg jest już bardzo dobrze uformowany. Zachodzą też znaczne zmiany w zachowaniu malucha i nabiera on nowych, nie znanych mu dotąd umiejętności. Ponadto przybiera on także na wadze, czego oznaką może być u Ciebie częstsze i szybsze męczenie się.

Objawy u matki

24. tydzień ciąży to ten etap, na którym mogą pojawić się u Ciebie pierwsze skurcze macicy. Co prawda, są one zazwyczaj dość delikatne. Ich pojawianie się, świadczy o tym, że Twoja macica „ćwiczy” i przygotowuje się do porodu. Jeśli w tym okresie czasu, uprawiasz seks, możesz zauważyć, że po stosunku Twój brzuch stanie się twardy i napięty. Nie martw się tym. Jest to, bowiem naturalna reakcja na uwolnienie w czasie orgazmu oksytocyny, która powoduje takie właśnie objawy. 24 tydzień ciąży to także bardzo subtelne doznanie, jakim jest rozpoznawanie rytmu snu i czuwania u Twojego malca. Jest on nieco inny niż Twój, ale jeśli tylko odpowiednio o siebie zadbasz, z pewnością dojdziecie do porozumienia. Dobrze, jeśli w tym tygodniu, zrobisz sobie badanie poziomu glukozy we krwi. Pozwoli ono na uniknięcie przykrych następstw. Unikaj w tym czasie stresu i gwałtownych emocji, gdyż mogą one wywołać przedwczesny poród. Co prawda maluch ma już większe szanse na przetrwanie, ale nie warto prowokować takiego obrotu sprawy.

Rozwój dziecka

Czy pamiętasz, jak jeszcze 10 tygodni temu czyli około 15 tygodnia ciąży, skóra Twojego dziecka była cienka i przezroczysta? Z czasem pokrył ją delikatny meszek. Ten tydzień przynosi w tej kwestii, kolejne znaczące zmiany. Otóż, skóra dziecka, przestaje być już jedynie cienką powłoczką, gdyż tworzy się pod nią tkanka tłuszczowa. Powoduje to, że maluch zaczyna się zaokrąglać. W tym czasie jego kręgosłup staje się o wiele silniejszy i już całkiem dobrze podtrzymuje ciało maleństwa. 24 tydzień ciąży to także ten okres, w którym malec, opanowuje już umiejętność oddychania. Nie wdycha jednak powietrza a płyn owodniowy. Gdyby nastąpił przedwczesny poród, to jego szanse przetrwania, wzrastają aż do 80% (!). Teraz Twoje dziecko ma już 21 cm oraz waży około 650 g i szybko przybiera na wadze. Nie może, więc już tak bardzo swobodnie się poruszać, mimo to, ciągle ćwiczy swoją sprawność fizyczną, co możesz odczuwać o wiele intensywniej niż do tej pory. 24 tydzień ciąży to również taki czas, w którym Twoje dziecko, staje się o wiele bardziej wrażliwe na dźwiękioraz na Twoje stany emocjonalne. Można powiedzieć, że przekształca się ono w swego rodzaju bardzo czuły radar. Staraj się, więc, mówić jak najwięcej do swojego dziecka, ale tylko spokojnym i łagodnym tonem.

24 tydzien ciazy USG

Obraz USG płodu w 24. tygodniu ciąży

O czym pamiętać?

Warto zacząć robić zdjęcia przyszłej mamy w tym szczególnym okresie. Część kobiet nie czuje się szczególnie komfortowo będąc fotografowaną w zaawansowanej ciąży jednak zawsze oglądanie takich zdjęć z perspektywy czasu sprawia ogromną przyjemność.


Powyżej zapis wideo badania USG dziecka w dwudziestym czwartym tygodniu ciąży.

You may also like...