Co przynosi 17 tydzień ciąży?

W siedemnastym tygodniu ciąży, mogą pojawić się u Ciebie: podwyższone ciśnienie krwi oraz zwiększona potliwość. Twój malec z kolei, przybiera na wadze, a jego drobne ciałko, pokrywa maź płodowa.

Objawy u matki – 17 tydzień ciąży

17. tydzień ciąży to ten etap ciąży, w którym możesz zacząć się nieco intensywnej pocić, a Twoje ciśnienie krwi, może się podnieść. Mogą również towarzyszyć Ci niewielkie krwawienia z nosa. Nie jest to jednak nic groźnego i szybko ustępuje. Zmiany te mają związek, ze zwiększoną objętością krwi i przekrwieniem błon śluzowych. Poza tym mogą się również pojawić takie objawy jak: ciągły katar oraz bardziej obfita wydzielina z pochwy. Mimo, iż objawy te, nie należą do najprzyjemniejszych aspektów ciąży, są wyraźnym sygnałem, że wszystko przebiega prawidłowo.

Rozwój dziecka – 17 tydzień ciąży

Czas też dowiedzieć się, co nowego przynosi siedemnasty tydzień ciąży w rozwoju Twojego dziecka. Otóż na tym etapie rozwoju, znajdujące się w skórze dziecka gruczoły łojowe, zaczynają wytwarzać specjalną maź płodową. Jej zadaniem jest ochrona naskórka dziecka przed nadmiernym nasiąknięciem płynem owodniowym. Ten ochronny „filtr” pokrywa skórę malca, aż do chwili porodu. Czasami bywa i tak, że dzieci rodzą się z nią, szczególnie wtedy, gdy są to wcześniaki. Na tym etapie rozwoju, pojawia się jeszcze jedna ważna substancja ochronna. Jest to tak zwana mielina, czyli tłuszczowa substancja ochronna, pokrywająca rdzeń kręgowy oraz włókna nerwowe dziecka. Im jest jej więcej, tym bardziej skoordynowane ruchy wykonuje Twoje maleństwo. Ponadto jak twierdzą naukowcy, mielina – jej poziom i jakość – w dużej mierze decyduje o tym, czy dziecko będzie miało, zaraz po urodzeniu, problemy neurologiczne. Skóra Twojego dziecka, staje się już nieco mniej przezroczysta. Twoje dziecko, gdy kończy się 17 tydzień ciąży mierzy już 13 centymetrów i waży około 120 gramów (!). Na główce malca, pojawiają się już włosy, których zaczątki formowały się już w 15 tygodniu ciąży. Ten etap rozwoju, to również czas, w którym ostatecznie potwierdza się płeć Twojego dziecka.

17 tydzien ciazy USG

Obraz USG zdrowego płodu w siedemnastym tygodniu ciąży

O czym pamiętać w siedemnastym tygodniu ciąży?

Może, a nawet powinien się pojawić u Ciebie wzmożony apetyt. Nic w tym dziwnego Twoje maleństwo bardzo szybko się rozwija i potrzebujesz dodatkowej porcji kalorii. Najlepiej, gdybyś posiłki rozdzieliła na mniejsze porcje przyjmowane częściej i w regularnych odstępach czasu.

You may also like...