10 tydzień ciąży

Kolejny, 10 tydzień ciąży, to czas wytężonej pracy Twojego organizmu. Twoje serce pompuje o połowę więcej krwi niż dotychczas, a Ty czujesz się coraz bardziej „obrzmiała”. Twój malec pod koniec tego tygodnia będzie miał już 4 cm i wykonuje coraz intensywniejsze ruchy. Ponadto zaczyna słyszeć (!). Do najbardziej zauważalnych zmian w jego wyglądzie zalicza się powolne grubienie i zanikanie ogona.

Objawy u matki – 10 tydzień ciąży

W 10 tygodniu ciąży możesz zauważyć, że Twoje niektóre ubrania stają się coraz bardziej ciasne w okolicach talii i bioder. To wynik, wzrostu Twojego malca i rozrastającej się coraz bardziej macicy. Jednocześnie zauważysz już wyraźniejszy kształt swojego ciążowego brzuszka (!). Możesz również w tym czasie odczuwać znane Ci z 5 tygodnia ciąży mdłości i bóle głowy. Do tego mogą dojść jeszcze lekkie zawroty głowy, zmienne nastroje i ogólne rozdrażnienie. Wszystko to za sprawą hormonów, do których Twój organizm się jeszcze nie przyzwyczaił – wkrótce jednak do tego dojdzie i dolegliwości miną. Aby zminimalizować nieprzyjemne objawy, postaraj się więcej wypoczywać oraz zdrowo się odżywiać. Wprowadzenie większej ilości warzyw do diety pozwoli także uniknąć, częstych na tym etapie ciąży, zaparć. Poświęć też więcej uwagi relaksowi. Nie stresuj się za dużo.

W 10-tym tygodniu ciąży możesz już u siebie zaobserwować, że na obwódce brodawek pojawiają się gruczoły potowe, przypominające wyglądem „gęsią skórkę”. A teraz zobacz, jak zmienia się Twoja pociecha w tym czasie.

Rozwój dziecka – 10 tydzień ciąży

10 tydzień ciąży oznacza dla Twojego maleństwa wiele znaczących zmian. W jamie ustnej malucha zaczynają wykształcać się kubki smakowe. Na dłoniach zaczynają uwidaczniać się linie papilarne. Rozpoczyna się także kształtowanie genitaliów charakterystycznych dla danej płci: u chłopców – moszna, u dziewczynek łechtaczka. Rozpoznanie płci na zdjęciu USG będzie jednak możliwe dopiero po upływie 13 tygodnia ciąży. W tym czasie zaczyna również bardziej intensywnie pracować przysadka mózgowa produkująca hormony. Wykształcone w 9 tygodniu ciąży palce dłoni i stóp, połączone do tej pory błoną zaczynają się rozdzielać, a na nich rozpoczyna się budowa paznokci. Na główce pojawia się pierwszy delikatny meszek. Pod powiekami rozpoczyna się kształtowanie tęczówki. Na tym etapie dochodzi również do wykształcenia obu warg ust, które już otwierają się i zamykają (!). Wykształcony wstępnie, w 7 tygodniu ciąży, chrzęstny układ szkieletowy, zaczyna zmieniać się powoli w coraz twardszą kość. Jednocześnie szkielet maleństwa staje się coraz twardszy i mocniejszy. Jest to także etap, na którym dochodzi do rozwinięcia mięśni i pierwszych połączeń nerwowych.

fotografia USG embrionu w 10-tym tygodniu ciąży

Dziesiąty tydzień rozwoju embrionu – fotografia USG. Źródło: Wikimedia Commons, autor: X.Compagnion.

O czym należy pamiętać w dziesiątym tygodniu ciąży?

Koniec dziewiątego tygodnia i dziesiąty tydzień ciąży to okres bardzo intensywnego rozwoju mózgu dziecka i całego układu nerwowego. Zaczyna ono intensywnie reagować na bodźce zewnętrzne – zwłaszcza na Twoje stany emocjonalne. Wydzielane przez Twój mózg endorfiny (hormony szczęścia), gdy jesteś szczęśliwa i się śmiejesz, też sprawiają, że maluchowi jest przyjemnie!

You may also like...